خوش آمدید

آشنایی با شهر آنکارا ترکیه

آنکارا (در قدیم: آنقره) پایتخت و پس از استانبول دومین شهر بزرگ کشور ترکیه است. این شهر هم‌چنین مرکز سیاسی استان آنکارا است.آنکارا شهری جدید و نسبتاً مدرن با ۴٬۳۱۹٬۱۶۷ نفر جمعیت است (آمار ۲۰۰۵). از مراکز دیدنی آن می‌توان آرامگاه آتاتورک و برج گردان خرید آتاکوله را نام برد.
آنکارا از زمان حتی‌ها (قومی کهن که در هزارهٔ دوم پیش از میلاد بر قسمت اعظم آسیای صغیر و سوریه فرمانروایی داشت) اهمیت داشت . در دورهٔ رومی‌ها کرسی ایالتی شد. خسرو پرویز ساسانی آن را گرفت (سال ۶۲۰ م.). هارون‌الرشید و معتصم خلفای عباسی آن را محاصره و تاراج کردند. در این شهر امیر تیمور، بایزید یکم (سلطان عثمانی) را مغلوب و دستگیر کرد . در ۱۹۲۳ پایتخت ترکیه شد.

آنکارا،تور آنکارا،شهر آنکارا
Atatürk Avenue in central Ankara

مقبره آتاتورک

مقبره آتاتورک آنکارا ،بنیانگذار جمهوری ترکیه،واقع بر روی یک تپه خیره کننده در بخش "آنیتپ" شهر، در سال ۱۹۴۴ بنا شد و در 1953 کامل شده. یک هم جوشی شگفت انگیز بین ایده های معماری باستانی و مدرن است و به عنوان یک دستاورد معماری مدرن ترکیه بدون رقیب باقی مانده است. بنایی است ساده که حیاط بزرگی پوشیده با کفپوش های موزاییکی دارد.
در تمامی گوشه های محوطه این بنا سربازها حضور دارند و ممکن است به شما سخت بگیرند. به خصوص در زمان تعویض شیفت.
در اینجا یک موزه که مجسمه مومی آتاتورک را در خود جای میدهد ،وجود دارد و نوشته ها، نامه ها و اشیایی متعلق به آتاتورک، همچنین نمایشگاهی از عکسهایی که لحظات مهم در زندگی او و در تاسیس جمهوری را ضبط کرده اند ،دیده میشوند.این مکان همه روزه و موزه هرروز غیر از روز های دوشنبه باز هستند. در طول شبهای تابستان یک نمایش نور و صدا اجرا میشود.

آنکارا،تور آنکارا،شهر آنکارا
مقبره آتاتورک

بازدید از ارگ آنکارا در تور آنکارا

این ارگ بر روی تپه ای در قلب آنکارا واقع است و یکی از نمادهای پایتخت به شمار می رود.با گشتی درون این کاخ می توانید نگاهی به ترکیه باستان داشته باشید. دیوار های این بنا که به طول 14-16 متر هستند شما را شگفت زده خواهند کرد.زیر بنای این ارگ توسط غلاطیه ایها بر روی یک رخنمون گدازه مهم بنا شد و توسط رومیها تکمیل شد. رومی های شرقی و سلجوقی ها بازسازیها و الحاقاتی را انجام دادند. ناحیه اطراف و داخل ارگ که قدیمیترین بخش آنکارا است، حاوی بسیاری از نمونه های ظریف معماری سنتی است. همچنین نواحی سرسبزی برای استراحت وجود دارند.
منطقه آنکارا در زمان هاتی ها و هیتی ها حدود 2000 سال قبل از میلاد، مهد شراب بوده است. بسیاری از خانه های باز سازی شده سنتی ترکیه در محوطه ارگ با تبدیل شدن به رستورانهایی که غذاهای محلی و بین المللی و شراب سرو می کنند، زندگی جدیدی را پیدا کرده اند.

آنکارا،تور آنکارا،شهر آنکارا
بازدید از ارگ آنکارا در تور آنکارا

بازدید از معبد آگستوس در تور آنکارا

این معبد در بخش( Ulus اوموس) این شهر قرار دارد. این مکان توسط پادشاه غلاطیه ای (Pylamenes- پیلامنس) در 10 بعد از میلاد به یادبود آگوستوس ساخته شد و در قرن دوم توسط رومیها بر روی دژ باستانی آنکارا باز سازی شد. اهمیت این مکان به خاطر وجود (Monument Ancyranum) مقبره انکیرانوم است، روحی که از پیمان سیاسی آگوستوس که جزئیات دستاورد های او را شرح می دهد و به زبان های لاتین و یونانی بر دیوارهای معبد حک شده، محافظت می کند. در قرن پنجم این معبد توسط رومی های شرقی به یک کلیسا مبدل شد.
آگوستوس پیش از مرگ خود فهرستی از دارایی هایش در طی امپراطوری تهیه کرد که شامل ۴ دستاورد مهم بود که سال ها بعد در روم باستان کشف شد.
این معبد در سال ۲۰۰۲ در لیست بناهای تاریخی در معرض خطر جهان که نیاز به بازسازی دارند قرار گرفت و نهایتا با مشارکت دانشگاه Trieste ایتالیا و دانشگاه فنی خاورمیانه در آنکارا، مرمت آن آغاز گردید.

آنکارا،تور آنکارا،شهر آنکارا
بازدید از معبد آگستوس در تور آنکارا

بازدید از موزه تمدن آناتولی

این موزه از اولین جاذبه های آنکارا برای کسانی است که به دیدن بناهای تاریخی و تاریخ ترکیه باستان علاقه مند هستند. این موزه در بازاری متعلق به قرن پانزدهم که به خوبی بازسازی شده واقع است.و بهترین صنایع دستی به دست آمده ازحفاریهای ترکیه را در این موزه می توان دید.همانطور که در این موزه قدم می زنید گویی در سفری تاریخی به گذشته آناتولی هستید ،آثار مختلف تاریخ دوران آناتولی از دوران پالئولاتیک تا تمدن لیدیا را در خود جای داده است.آثاری از یونان و روم نیز در موزه دیده می شود.
موزه از یک نیم طبفه کوچک در پایین و یک طبقه بزرگ و کامل در همکف تشکیل شده  با سالن بزرگی در مرکز آن و راهروهای اطراف . یک فروشگاه و کافی شاپ هم در کنار درب ورود و خروج و حیاطی پر از مجسمه های سنگی .
موزه تمدن های آناتولی به ورودی ارگ نزدیک است. یک بازار سرپوشیده قدیمی به زیبایی بازسازی شده است.(هرروز به غیر از دوشنبه ها باز است. در طول تابستان موزه هرروز باز است)

آنکارا،تور آنکارا،شهر آنکارا
بازدید از موزه تمدن آناتولی

آبهای گرم هایمانا در تور آنکارا

آبهای گرم و معدنی شهرستان " هایمانا" در جنوب آنکارا نیز یکی دیگر از منابعی است که پیشینه تاریخی داشته و در دوران رومیها، بیزانسیون، سلجوقیان و عثمانیان همواره مورد استفاده بوده است. نام سابق شهرستان "هایمانا" یعنی " یابان حامامی " و نیز فعالیتهایی که در قرن نوزدهم برای انتقال بخشی از این آبهای شفا بخش به آنکارا انجام گرفته است، اهمیت زیاد این منابع را نشان میدهد.
آبهای گرم "هایمانا" دارای کلسیم، سدیم، منگنز، بیکربنات و کربن دی اکسید بوده و دمای آن ۴۶ درجه است. با آنکه نوشیدن آب این "کاپلیجا" چندان توصیه نمیشود، ولی در صورت خوردن، این آب که دارای بیکربنات است خاصیت ادرار آور داشته ، نوشیدن ناشتای حدود یک و یا یک و نیم لیتر از آن، در یکساعت به میزان زیادی ادرار آور بوده و از این رو برای درمان التهاب مجاری ادرار و دفع سنگ مفید است.
حمامهای درمانی نیز برای مداوای بسیاری از بیماریها منجمله انواع روماتیزم و بیماریهای رنان و حتی آلرژی مفید میباشند. این آب همچنین در فلج اطفال و درد مفاصل مخصوصا پس از شکستگی و در رفتگی نیز دارای خاصیت درمانی است.
" هایمانا " در اصل شهر آبهای شفا بخش است . تحقیقات موسسه بین المللی جستجو و بررسی منابع آبهای شفا بخش در ۳۰ کشور جهان نشان داد ویژگی ها و خواص آبهای معدنی و گرم "هایمانا" آنرا در رده دوم پس از آبگرم معروف " ویچی " در فرانسه قرار داده است.
این آب در گروه آبهای دارای آلکالی، بیکربنات و دی اکسید کربن قرار میگیرد. دی اکسید کربن بعنوان مهمترین عامل درمانی آبهای گرم، در کاهش فشار خون بیماران فشار خونی موثر بوده، با تسهیل گردش خون به تصفیه آن کمک کرده ، باعث تعمیق تنفس و راحتی میگردد. همچنین این آب در بیماران مبتلا به آسم برونشیال خاصیت آرام کننده داشته و در سندرم تنگی ششها ، سفتی رگها و انسداد ناشی از گردش خون خواص شفابخش نشان داده است.
سرچشمه ها و منابع آبگرم "کاپلیجا" غنی بوده و با دادن ۴ لیتر آب در ثانیه میتواند روزانه آب مورد نیاز برای استحمام ۱۰۰۰ نفر را تامین کند.آب این منابع آبگرم ، بدون نیاز به ترکیب آن با آب سرد، قابل استحمام بوده و متخصصین، این ویژگی را یکی از عوامل خاصیت شفابخشی این آب در درمان بیماریها میدانند.
در "هایمانا" مشکلی از جهت محل اقامت مسافران وجود نداشته و در هر گوشه هتل، متل و یا پانسیونی بچشم میخورد. در ماههای تابستان نیز گاها ظرفیت مسافر پذیری به بیش از ۵ هزار تخت میرسد. در اقامتگاهها و مجتمع های وابسته به شهرداری، علاوه بر بخشهای درمانی، بخش فیزیو تراپی یا فیزیک درمانی نیز وجود دارد که تحت نظر پزشکان متخصص اداره شده و با بررسی دقیق مشکلات بیماران و توصیه های لازمه به آنان زمینه آبدرمانی مفید را برایشان فراهم میکنند."هایمانا" علاوه بر آنکارا از راه "پولاتلی" به "اسکی شهیر" و از راه "کولو" به سمت "کنیا" نیز راه دارد. وسایل ارتباط جمعی نیز بطور دائمی و منظم در اختیار مسافران این منطقه میباشند.

آنکارا،تور آنکارا،شهر آنکارا
آبهای گرم هایمانا در تور آنکارا

گردش در مسجد گوجاتپه در تور آنکارا

بزرگترین و زیباترین مسجد آنکارا که بین سالهای 1967 و 1987 در گوجاتپه کیزالی به سبک نئو کلاسیک عثمانی ساخته شده است ، ساخت این مسجد از سلیمیه آدرین و شهزاده و سلطان احمد در استانبول الهام گرفته شده است.

آنکارا،تور آنکارا،شهر آنکارا
گردش در مسجد گوجاتپه در تور آنکارا

موزه هنر و مجسمه سازی (State Art and Sculpture Museum ) :

این موزه نمایشگاه هنر ترکیه از سال 1800 تا به امروز است.

آنکارا،تور آنکارا،شهر آنکارا
موزه هنر و مجسمه سازی (State Art and Sculpture Museum )

موزه مردم نگاری (Ankara Ethnography Museum ) :

این موزه در بلوار طلعت پاشا مقابل خانه اپرا واقع شده است.

آنکارا،تور آنکارا،شهر آنکارا
موزه مردم نگاری (Ankara Ethnography Museum )

برج Atakule :

بلند ترین ساختمان این شهر برج Atakule است که یک مرکز خرید در زیر برج واقع شده است. به زودی بعضی از مغازه ها به یک هتل تبدیل خواهد شد.

آنکارا،تور آنکارا،شهر آنکارا
برج Atakule

درباره سایت

  • مرجع اصلی چارتر های تور ترکیه 97،تور ترکیه نوروز 97، تور آنتالیا، تور آلانیا، با ارزان ترین قیمت. رزرو هتل و بلیط هواپیما

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic