خوش آمدید

رشته کوه های زیبای ترکیه

در این مقاله قصد داریم برای کسانی که می خواهند در نوروز 95 با تور ترکیه به این کشور سفر کنند، دو رشته کوه های زیبای ترکیه یعنی آناتولی و آرارات را معرفی کنیم تا از آن در سفر نوروزی خود لذت ببرند.

آناتولی مرکزی

رشته کوه های فراوان ساحلی ترکیه مانند حلقه ای فلات آناتولی مرکزی را در برگرفته اند. شیب فلات به سمت شرق افزایش می یابد. در این ناحیه ارتفاع رشته کوه ها درکوه ارجییس به 4140 متر می رسد.

آناتولی
آناتولی

بقایای باستان شناختی نشان می دهند که مردم ده هزار سال پیش در آناتولی مرکزی به ساخت روستاها پرداختند و به این ترتیب این روستاها قدیمی ترین ناحیه مسکونی ترکیه هستند . بعدها مسیرهای تجاری از آناتولوی گذشت و بنابراین امواج مهاجمان نیز این سرزمین را مورد تاخت و تاز قرار دادند. یونانی ها ، ایرانی ها، رومی ها و سربازان جنگ های صلیبی از غرب وچادرنشین هاییی که به زبان ترکی تکلم می کردند از آسیای مرکزی به فلات آناتولی آمدند. اما عده کمی از این مردم در فلات آناتولی باقی ماندند و امروزه بیش تر این سرزمین وسیع خالی از سکنه است.

آناتولی
آناتولی

در آناتولی مرکزی به ندرت باران می بارد و این ناحیه گاهی از خشکسالی های شدید آسیب می بیند. در این ناحیه زمستان ها سرد و طوفانی و تابستان ها گرم و خشک است.  زمین در این جا به رنگ زرد سوخته است که در برخی نواحی از قطعات سبزرنگ زمین جدا شده است. تنوع گونه های کیاهی دراین ناحیه زیاد نیست. جکی ترهرست میجر مینویسد:

"این ناحیه به کلی بدون جنگل است و با این که ناحیه ای نیمه خشک است، اما دشت های بی پایان پوشیده از علف را نیز دربر می گیرد. در نزدیکی روستاها و در نقاطی که زمین ها آبیاری می شوند، گندم و جو مهم ترین محصولات کشاورزی به شمار می روند. در دشت ها که علف های آن به دلیل چرای حیوانات بسیار کوتاه است، فقط سپیدار و خار وحشی در کنار محصولات کشاورزی و باغ های زیتون می رویند."

آناتولی
آناتولی

در این فلات شهرهای پراکنده ای نیز وجود دارد، اما امروز مهم ترین شهر در فلات آناتولی، آنکارا پایتخت ترکیه است. این شهر از حدأقل سه هزار سال پیش دارای سکنه بوده است. در افسانه ها آمده است که آمازون ها این شهر را بنا کردند. اما به احتمال بیش تر، هیتی ها ساکنان این شهر را تشکیل می داند. هیتی ها قومی باستانی بودند که از آسیای صغیر و خاورمیانه به این سرزمین آمده بودند.

آناتولی
آناتولی

آنکارا هنوز هم بخش کوچکی از خیابان های باریک و خانه های گلی را داراست که در اطراف آن ها قلعه ای به جای مانده از قرن نهم بر فراز تپه ای قرار دارد. آنکارا در سال 1923 پایتخت ترکیه شد و از آن زمان به بعد این شهر امروزی گسترش یافته است. هم اکنون چهارمیلیون نفر در آنکارا زندگی می کنند. آنکارا شهری پرجنب و جوش با موزه های مهم، جشنواره های هنر و موسیقی و دانشگاه های معتبر است.

ارتفاعات شرقی

یکی از جاهای دیدنی کشور ترکیه که در تور ترکیه از آن بازدید می شود ارتفاعات شرقی این کشور است.
ارتفاعات شرقی ناحیه ای کوهستانی است که ارتفاع آن در نزدیکی مرز ایران به 2200 متر می رسد. در این ناحیه حدود یکصد قله ارتفاعی بیش از سه هزار متر دارند. ارتفاع بلندترین قله ترکیه که آرارات نام دارد 5165 متر است. (در ترکیه به این کوه آغری داغی می گویند) آرارات آتشفشانی خاموش است و به صورت مخروطی شکل نسبت به دشت های هموار پیرامونش رو به بالا شیب دارد.

آرارات
آرارات

مارکوپولو در سفرنامه خود به توصیف این کوه می پردازد:

در قلب ارمنستان بزرگ کوه بسیار بلندی قرار دارد که به فنجان شباهت دارد و می گیوند کشتی نوح در آن جا پهلو گرفته است و از این رو کوه را کوه کشتی نوح می نامند. این کوه به قدری گسترده و مرتفع است که بیش از دو روز طول می کشد تا در اطرافش گشتی بزنیم. قله کوه سراسر سال پوشیده از برفی عظیم است وهیچ کس قادر نیست که از آن بالا برود.

برف های کوه آرارات که در بهار آب می شود در زمین های اطراف به باتلاق ها سرازیر می شود، اما دولت بسیاری از این نواحی را برای کشاورزی خشک کرده است. تا کنون در کم تر از ده درصد از ارتفاعات شرقی کشاورزی انجام می شود. تابستان ها در این ناحیه ملایم ولی زمستان ها بسیار سرد است و دمای هوا به پایین تر از بیست درجه سانتیگرادمی رسد . برف که ارتفاع آن در سال به دوازده متر می رسد، بیش تر زمین های این ناحیه را چهار ماه از سال می پوشاند . تعداد کمی پیست اسکی از آب و هوای سرد و برف استفاده می کنند.

آرارات
آرارات

ارتفاعات شرقی در شرق رشته کوه هایی واقع است که فلات آناتولی مرکزی را در بر گرفته اند. این بخش از ترکیه بیش ترین فاصله جغرافیایی و فرهنگی را با اروپای نوین داراست. اکثریت مردم این ناحیه را اقوام کرد تشکیل می دهند.

کُردهای ساکن آرارات ترکیه
کُردهای ساکن آرارات ترکیه

کُردهای ساکن آرارات ترکیه، چادرنشینانی سنتی هستند که در گروه های عظیم از خاورمیانه به این ناحیه کوچ کرده اند. اسب های وحشی در دشت های این ناحیه می دوند و چوپانان در فلات با سگ های بزرگ خود می گردند تا مردم هنوز در کلبه های مقر زندگی می کنند و با گاری های اسب کش سفر می کنند. روستاییان نسبت به شهرنشینان در غرب سنتی تر و مذهبی تر هستند.


درباره سایت

  • مرجع اصلی چارتر های تور ترکیه 97،تور ترکیه نوروز 97، تور آنتالیا، تور آلانیا، با ارزان ترین قیمت. رزرو هتل و بلیط هواپیما

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات